Persiankia.com ►► سایت پرشین کیا - نسخه چاپی مطالب
مشخصات مطلب
تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۰۸ موضوع: شبکه لینک مطلب
عنوان : قدم به قدم تغییر دادن نام یک دومین در محیط اکتیو دایرکتوری
شرح مطلب :
در بعضی از سناریوها تیم IT مجبور میشود در شرایط خاص نام دومین Domain محیط خود را تغییر دهد. در این مقاله به شما توضیح میدهیم که چگونه نام دومین خود را در صورت نیاز مبرم تغییر دهید.

توجه:
۱- فقط در صورت نیاز مبرم این کار را انجام دهید.
۲- در صورت اینکه مجبور به این کار هستید، چه اطلاعات کافی در مورد اکتیو دایرکتوری دارید و چه ندارید، حتما ابتدا در یک محیط مجازی به طور مثال TestLab این کار را انجام داده، ایرادات احتمالی را رفع کرده، یادداشت کنید و سپس این عمل را در محیط واقعی پیاده کنید.
۳- بنا به دلایلی در این سناریو بنده فقط یک دومین کنترولر DC دارم و هیچ Member Server یا Client ندارم، ولی در آخر بدون عکس توضیحات داده میشود.
۴- روی دومین کنترولر DC به غیر از سرویس DNS هیچ سرویس اضافه دیگری نیست.
۵- این مقاله برای ویندوزهای سرور 2008 و 2008R2 یکسان است.

دومین کنترولر من به نام 2008D2 است و نام دومین Domain در حال کار msdn.local میباشد و قرار است نام دومین Domain به persian.com تغییر پیدا کند.

۱- ابتدا با اکانت Administrator به دومین کنترولر Logon میکنیم.

۲- کنسول Active Directory Domains and Trusts را باز کرده و Domain functional Level را چک میکنیم روی Windows Server 2008 باشد. اگر ویندوز شما 20808R2 است روی Windows Server 2008 R2 ست کنید.

۳- Forest functional Level را چک میکنیم روی Windows Server 2008 باشد. اگر ویندوز شما 2008r2 است روی Windows Server 2008 R2 ست کنید.

۴- در صورتی که میخواهید این عملیات را از روی یک Member Server انجام دهید، بر روی این Member Server ، باید از کنسول Server Manager، قسمت Features، این Features ها را اینستال کنید. Active Directory Domain Controller Tools و Distributed File System Tool

۵- از این مرحله به بعد، قبلا یک Full-Backup بگیرید تا در صورت هرگونه مشکل بتوانید همه چیز را به حالت نرمال برگردانید.

۶- کنسول داس Command prompt را با استفاده از حالت Run as administrator باز کنید.

۷- از فرمان Rendom.exe /list استفاده میکنیم تا یک لیست از نامهای دومین و ساختار آن که در حال حاضر در Forest میباشد، در یک فایل به نام Domainlist.xml ایجاد کرده و ذخیره Save شود.

۸- فایل Domainlist.xml را باز کنید، همانطور که در فایل میبینید در حال حاضر نام دومین msdn.local میباشد.

۹- یک کپی از این فایل Domainlist.xml با نام دیگر Domainlist-Back.xml ایجاد میکنیم تا برای Backup داشته باشیم. برای اینکار از دستور Copy Domainlist.xml Domainlist-Back.xml استفاده میکنیم.

۱۰- حال روی فایل Domainlist.xml کلیک سمت راست کرده و Edit را انتخاب میکنیم تا تغییرات لازم را روی آن ایجاد کنیم.

۱۱- در هرجا که نام msdn.local وجود دارد، با نام persian.com عوض میکنیم. همچنین نام NetBiosName که msdn میباشد را با نام persian عوض میکنیم.

۱۲- فایل را ذخیره Save کرده و از Editor خارج Exit میشویم.

۱۳- برای اینکه ببینیم این فایل را درست تغییر دادیم، از فرمان Rendom.exe /showforest استفاده میکنیم و جواب را بررسی میکنیم. همانطور که مشاهده میکنید، فایل درست تغییر داده شده است.

۱۴- حال از فرمان Rendom.exe /upload استفاده میکنیم تا فایل Domainlist.xml تغییر داده شده را به اکتیو دایرکتویی AD اعمل کنیم.

توجه: اگر فایل DcList.xml که در همان فولدری است که فایل Domainlist.xml آنجاست باز کنید، مشاهده میکنید, درون آن <State>Initial</State> نوشته شده است.


۱۵- فایل DNSRecords.txt که در همان فولدری است که فایل Domainlist.xml میباشد را باز کرده و چک میکنیم.

۱۳- برای اینکه ببینیم این فایل را درست تغییر دادیم، از فرمان Rendom.exe /showforest استفاده میکنیم و جواب را بررسی میکنیم. همانطور که مشاهده میکنید، فایل درست تغییر داده شده است.

۱۴- حال از فرمان Rendom.exe /upload استفاده میکنیم تا فایل Domainlist.xml تغییر داده شده را به اکتیو دایرکتویی AD اعمل کنیم.

توجه: اگر فایل DcList.xml که در همان فولدری است که فایل Domainlist.xml آنجاست باز کنید، مشاهده میکنید, درون آن <State>Initial</State> نوشته شده است.


۱۵- فایل DNSRecords.txt که در همان فولدری است که فایل Domainlist.xml میباشد را باز کرده و چک میکنیم.

۱۸- برای اینکه مطمئن باشیم همه دومین کنترولرها به حالت Prepare تغییر وضیت بدهند، از فرمان Rendom.exe /prepare استفاده میکنیم تا همه دومین کنترولرها را مجبور به این کار کنیم.

توجه: اگر فایل DcList.xml که در همان فولدری است که فایل Domainlist.xml آنجاست باز کنید، مشاهده میکنید, درون آن <State>Prepared</State> نوشته شده است.


۱۹- حالا برای اینکه تغییر نام دومین را روی همه دومین کنترولرها اعمال کنیم، از فرمان Rendom.exe /execute استفاده میکنیم.

۲۰- همانطور که مشاهده میکنیم، بعد از اجرای فرمان، احتیاج به Restart کردن میباشد.

۲۱- بعد از Restart شدن، شما دیگر نمیتوانید با اکانت MSDN\Administrator وارد دومین کنترولر شوید، و باید از اکانت PERSIAN\Administrator استفاده کنید، چون نام دومین تغییر کرده است.

۲۲- حالا با باز کردن کنسول Active Directory Users and Computers - ADUC میتوان دید که نام دومین تغییر کرده است.

۲۳- هنوز کار تمام نشده. کنسول DNS را باز میکنیم، همانطور که مشاهده میکنیم، هنوز Zone ها و رکوردهای DNS به نام دومین قدیم است و نه دومین جدید.

۲۴- روی Forward Lookup Zones با موس کلیک سمت راست کرده و یک New Zone برای نام دومین جدید میسازم.

۲۵- هنوز رکوردها به نام دومین قدیم است. باید Primary DNS suffix دومین کنترولر را به نام دومین جدید تغییر دهیم.

۲۶- دومین کنترولر احتیاج به Restart شدن دارد که بعد از Restart شدن، اگر کنسول DNS را باز کنیم، مشاهده میکنیم همه چیز نرمال شده است.

۲۷- کار اصلی تغییر دادن نام دومین تمام شد. حالا باید Forest را از حالت فریز Freeze خارج کنیم. برای این کار از فرمان Rendom.exe /end استفاده میکنیم.

هنوز کار تمام نشده، در قسمت بعد در مورد تنظیم Group Policy - GPO توضیح داده میشود.

نکته: اگر به شکلهای مربوط به کنسول دقیق نگاه کنید، میبینید که در قسمت Reverse Lookup Zones یکجا 1.1.192 و جای دیگر 1.168.192 نشان داده شده. این برای شما پیش نمیاید. من به علت احتیاج شدید برای کاری و تست مشکلی مجبور بودم آن را تغییر دهم، پس مشکل شما نیست.
|Persiankia.com © ۱۳۸۵ - ۱۳۹۷ | تمام حقوق اين سايت براي پرشین کیا محفوظ مي باشد |